Korzyści i wady stosowania tamponów

Korzyści i wady wykorzystywania tamponów

Tampony to nic innego jak sprasowane bawełniane rulony, które służą paniom do zachowania czystości w momencie miesiączki. Tampony w Polsce po raz pierwszy pojawiły się ponad dwadzieścia lat temu. Na początku budziły kontrowersje, dzisiaj już nie są niczym szokującym, choć zdania na ich temat są podzielone.
Czy użytkowanie tamponów jest bezpieczne?
Takie pytanie zadają sobie damy na całym świecie, lecz tylko do momentu, aż raz tamponu użyją. Stosowanie tamponów jest albowiem niezwykle wygodne, a wielu momentach wręcz rekomendowane. 
Plusy stosowania tamponów:
Gdyż tampony wchłaniają całą wydzielinę menstruacyjną zanim ta wydostanie się z waginy, zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. To nadzwyczaj wygodne, wyraźnie w przypadku kobiet, które wydzielają w „te dni” specyficzny, silny zapach. Tampony różnią się wielkością, więc nie musimy się bać, że tampon nie będzie odpowiadał, bądź wypadnie czy przecieknie. Jeden tampon powinien starczyć na kilka godzin i te kilka godzin „spokoju” jest dla kobiety ogromnie istotne, w tych kłopotliwych dla niej dniach. Następną zaletą tamponów jest dyskrecja w użytkowaniu. No i wygodę w stosowaniu! Nawet w czasie menstruacji można pójść na siłownię czy basen.
Wady użytkowania tamponów:
Tampony mają też swoje wady.
Po pierwsze – przeciwnicy przestrzegają przed ich używaniem twierdząc, że skoro natura tak stworzyła kobietę, by „wywalała” z siebie łuszczącą się błonę śluzową z pochwy, to nie może się temu przeszkadzać i „trzymać w sobie” krwi. Jest w tym poniekąd racji, lecz chyba nie trzeba jednak popadać w takie ostateczności. Następnym powodem, dla którego trzeba się chwilę zastanowić zanim użyjemy tamponu są grzybice pochwy. Ponoć zbyt częste używanie tamponów sprawia podrażnienia, które z kolei mogą zainicjować grzybicę pochwy. Zespół wstrząsu toksycznego – to trzecia wada użytkowania tamponów, lecz dotyczy ona jedynie młodych dziewcząt, które do tej pory nigdy nie współżyły z facetem i mają błonę dziewiczą. Zespół wstrząsu toksycznego to zagrożenie utkwienia tamponu w pochwie i uszkodzenia właśnie błony dziewiczej. Czy takie wypadki się zdarzają naprawdę, czy to tylko wymysł rywali tamponów? Być może to nie są wyssanie z palca obawy, chociaż trudno sobie wyobrazić ażeby jakaś dziewczyna założyła tampon, a następnie zapomniała go wyjąć przez kilka dni. To musiałoby się przydarzyć bodaj tylko osobie, która ostro imprezowała i ma zaniki pamięci. Chociaż ludzie są rozmaici, przeto nie można tego wyeliminować. Tak czy siak używanie tamponów czy podpasek zależy od indywidualnych preferencji kobiety, lecz warto jest w życiu spróbować wszystkiego, by wypracować sobie swoje zdanie na każdy temat.


Możliwość komentowania została wyłączona.